نگهداری و شست شوی ظروف کریستال

ظروف کریستال و بلور معمولا طراحی ظریفی دارند و در جابجایی باید دقت کنید ، قبل از اینکه محصول مورد نظر خود را جابجا کنید حتما فضای مناسب را برای ظرف ایجاد کنید ،

جابجایی
ظروف کریستال و بلور معمولا طراحی ظریفی دارند و در جابجایی باید دقت کنید ، قبل از اینکه محصول مورد نظر خود را جابجا کنید حتما فضای مناسب را برای ظرف ایجاد کنید ،
وقتی شما چن ظرف کریستال را در فاصله های خیلی کم قرارمی دهد ،باعث می شود هنگام جابجایی و یا تمیز کردن محصولات با هم برخورد داشته باشند و احتمالا باعث لب پر شدن محصول شود.
باید کمی زمان بگذارید و ابتدا تمامی محصولات را به ارامی از دکور یا روی میز بردارید ، بعد از تمیز کردن خود دکور ، تک تک ظروف رو تمیز و داخل دکور و یا روی میز قرار دهید.
هنگام جا جایی محصول سعی کنید بیشتر بلند کنید، کشیدن محصول روی میز باعث ایجاد خط های ریز می شود.
در محصولاتی مانند شمعدان های دو تیکه یا ظروف پایه دار ، قندان و شکلات ، و سایر محصولاتی که دو قسمتی هستند ، هنگام جابجایی حتما با یک دست پایه و با دست دیگر قسمت بالایی را نگهدارید ،
توجه داشته باشید که بسیاری از این محصولات قسمت پایه در اینجا با استفاده از چسب مخصوص چسبانده شده اند) دلیل این عمل برای جلوگیری از شکستن محصول هنگام انتقال از کشور مبدا به ایران است ، بیشتر محصولات پایه و بدنه به صورت جدا از کارخانه تحویل گرفته می شوند و با چسب مخصوص چسبانده می شوند (
در صورتی که از گلهای مصنوعی برای گلدان ، ویا از شمع های تزئینی برای شمعدان ها استفاده می کنید ، مراقب باشید وزن اضافی باعث واژگون شدن محصول نشود ،
بخصوص در مورد گلهای مصنوعی بزرگ گاها در اثر برخورد افراد با این گلها و کشیده شدن گل ، خود ظرف نیز حرکت می کند و باعث اسیب دیدن محصول می شود.

شستن محصولات :
برای شست شوی محصولات با توجه به اینکه بیشتر مصرف این محصولات برای دکور است .
همچنین در صورت استفاده معمولا موادی مثل روغن که باعث چرب شدن ظرف می شود داخل این محصولات استفاده نمی شود.
بنابر این احتیاجی به شستن با مواد شوینده قوی و یا جسم زبر مثل اسکاج های سخت ، یا سیم نیست .دقت کنید با اینکار تنها به ظرف خود اسیب می زنید و حتما خطوط ریز روی ظرف ایجاد می کنید. برای خشک کردن محصول هم باید دقت کنید که از پارچه نرم استفاده کنید.

شستن با ماشین ظرف شویی :
بعضی از دوستان با مطالعه هایی که داشتند اطلاع دارند که ظروفی مثل کریستال اصلا نباید داخل ماشین ظرف شویی قرار بگیرند.
شستن با ماشین ظرف شویی باعث می شود که محصول شما درخشندگی خود را از دست بدهد و کدر شود. گاها باعث ایجاد خط های ریز هم می شود.

حرارت :
قرار دادن این ظروف در کنار حرارت های بالا بخصوص به صورت نامتقارن باعث ایجاد تنش متمرکز در بدنه ظروف و ترک خوردن یا شکستن محصول می شود.

موارد منع مصرف :
در کنار اینکه وجود سرب از دلایل درخشندگی و زیبایی بیشتر کریستال است ، سرب برای بدن انسان مضر است و هنگام استفاده از این محصول باید دقت داشته باشید که:
محصولاتی که تحت عنوان کریستال در این فروشگاه موجودند ، دارای ۲۴ درصد اکسید سرب هستند. و محصولات کریستالین در حدود ۱۲ درصد.
درحال حاضر برای مصارفی مانند : نوشیدن نوشابه یا نوشیدنی های داغ ، ماست و ترشی و موادی از این دست که باعث شوند سرب در آنها حل شود اصلا توصیه نمی شود.
البته این نکته بیشتر برای کریستال است ، و کریستالین تقریبا قابل قبول است ، ولی من پیشنهاد میکنم این مواد رو در داخل سایر ظروف (کریستال لایت و بلور ) مصرف کنید.
نگهداری سرکه ، ترشی ،آب لیمو و … حتی آب به مدت طولانی در محصولات سرب دار باعث حل شدن سرب در ماده می شود و شما اجازه می دهید که اکسید سرب وارد بدن شما شود.
یکی از دلایلی که محصولات جدید بیشتر از کریستال لایت ساخته می شوند همین امر هست ، کریستال لایت سرب ندارد مانند بلور ، اما این دو از لحاظ کیفیت با هم متفاوت هستند که بحث آن خارج از موضوع اینجا است.
در واقع از لحاظ زیبایی کریستال لایت تقریبا همان کریستال است ولی برای سلامت ضرری ندارد.

واحد تحقیق و توسعه مجموعه 4Kitchen